Laminovanie: Kedy a prečo sa oplatí používať laminátor? | Fixel.sk

07.07.2024

Laminovačka, laminátor, laminovací stroj. Pod týmito označeniami môžete poznať šikovnú výbavu kancelárie, vďaka ktorej sa životnosť potlačeného papiera výrazne predĺži. Čo sa oplatí vedieť o laminácii? Ako prebieha tepelná laminácia a laminácia za studena? A podľa akých kritérií vybrať laminovačku? Odpovede na tieto otázky sa dozviete z nasledujúcich riadkov. 


Čo je laminovanie dokumentov a tlačovín?

Ako laminovanie je označovaná metóda, ktorou sa zvyšuje pevnosť, odolnosť a životnosť rôznych formátov tlačovín. Papier je laminovaním celoplošne pokrytý ochrannou laminovacou fóliou. Správne vykonaná laminácia sa dokonca postará aj o vodotesnosť tlačoviny.

Prečo hovoríme o tlačovinách a nie iba o dokumentoch? Metóda laminácie sa dá všestranne použiť na rôzne formáty potlačeného papiera. Laminovať môžete nielen dôležité dokumenty, ale aj menovky, vizitky, letáky, cenníky, jedálne lístky, plagáty, vstupenky, rôzne diplomy či certifikáty. Práca laminátora sa preto nemusí nutne oklieštiť iba na kancelárske práce, výborne poslúži aj pri iných činnostiach a aktivitách firmy.


Výhody laminovania papiera

  • Vyššia odolnosť voči zašpineniu, vlhkosti a pretrhnutiu
  • Dlhšia trvácnosť aj pri intenzívnom používaní
  • Reprezentatívny vzhľad
  • Lepšia ochrana pred nechceným pozmeňovaním


Tepelná laminácia vs. laminácia za studena

Ak sa s laminovaním ešte len zoznamujete a hľadáte vhodné riešenie pre vaše podnikanie, na začiatok je dobré zoznámiť sa so základnými technológiami.

Overená a veľmi populárna je termolaminácia – teda laminácia za tepla, pri ktorej musíte vlastniť laminovací stroj a zásoby špeciálnej fólie určenej na tepelnú lamináciu. Laminátor (ľudovo aj laminovačka) je stroj, ktorý má zvyčajne kompaktné rozmery a ani na kancelárskom stole nie je jeho trvalá prítomnosť príťažou. Potlačený papier vložíte do fólie a následne takto „obalený“ papier presuniete do laminátora. Fólia je doplnená o vrstvu lepidla, ktoré sa aktivuje teplom a pevne priľne k papieru. Vo vnútri laminátora sú valce, ktoré sa zahrievajú. Pôsobenie tepla a tlaku valcov zabezpečí perfektné pokrytie papiera fóliou bez jedinej vzduchovej bublinky.

Alternatívu, pri ktorej nemusíte vlastniť laminátor, predstavuje tzv. laminácia za studena. K nej potrebujete fóliu na studené laminovanie, vďaka ktorej môžete laminovať ručne bez laminátora – iba pomocou lepidla na vnútorných stranách fólie, ktoré je aktívne ihneď. Ide o riešenie, ktoré je vhodné najmä na menšie tlačoviny (vizitky, doklady, fotky, …). Pri väčších formátoch totiž rastie riziko uviaznutia vzduchu. Vtedy sa zíde sa mať okamžite po ruke uhladzujúci predmet (valček, pravítko, ťažítko).


Ako sa rozhodnúť pre vhodnú laminovaciu technológiu?

Zvážte predovšetkým frekvenciu laminovania a formáty tlačovín. Pri potrebe opakovaného laminovania formátov A5, A4 a A3 sa viac oplatí zakúpenie kvalitného laminátora, ktorý bude podávať dobré výsledky a vám ušetrí cenný čas i nervy, ktoré by ste museli obetovať pri ručnom lepení fólie. Strojové laminovanie takisto vykazuje lepšiu rovnomernosť a trvácnejší výsledok.

Kúpa laminovacieho stroja nemusí byť pre kanceláriu veľkým výdavkom. Šikovnú, rozmerovo nenáročnú laminovačku na občasné používanie zakúpite už za niekoľko desiatok eur. Na náročnejšie výzvy zvoľte o niečo drahší, no za to výkonnejší model, ktorý ponúka výborný pomer cena/výkon.


Aké parametre a vlastnosti si všímať pri výbere laminátora?

Výber vhodného laminovacieho stroja nie je náročný, ak viete, čomu venovať pozornosť. Tu je niekoľko kľúčových bodov:

  • Formát/veľkosť papiera - Pre potreby kancelárie sú ideálne laminátory na formát A4 a A3. Dôležité je poznať maximálny formát pre daný model. S menšími formátmi si následne zvykne poradiť bez problémov.
  • Hrúbka papiera - VVäčšina laminátorov zvládne kancelársky papier s gramážou 80 – 120 g/m2. Laminovanie výkresov bude výsadou drahých modelov.
  • Hrúbka laminovacej fólie - Tento údaj má vplyv na ohybnosť/pevnosť zalaminovaného papiera. Čím je laminovacia fólia hrubšia, tým je laminovaný papier tvrdší. Hrúbka laminovacej fólie sa udáva v mikrónoch (označenie µm alebo mic) a dosahuje hodnoty z intervalu cca 75 – 250 mikrónov. Bežné kancelárske laminovačky pracujú s fóliami o hrúbke 75 – 125 mic. Pre špičkové modely je interval širší – a to 75 – 175 mic., resp. 75 – 250 mic.
  • Doba zahrievania - Hovorí o tom, ako rýchlo sa laminovačka zahreje po spustení. Pri občasnom používaní vám nebude prekážať ani 5-minútové čakanie. Na intenzívne používanie je lepšie vybrať laminovačku s rýchlou dobou zahriatia – ideálne do 1 minúty.
  • Rýchlosť laminácie - Ide o údaj, ktorý hovorí o tom, koľko milimetrov/centimetrov papiera dokáže laminovačka zalaminovať za minútu. Aj tu výkon závisí od ceny. Lacná laminovačka zvládne napríklad 30 cm/min. Drahšia, ktorá je určená na časté používanie, ohúri viac ako 4-násobnou rýchlosťou


Ako laminovať s výborným leskom?

  1. Používajte kvalitný kancelársky papier a pred tlačením nastavte tlačiareň na vysokú kvalitu tlače.
  2. Vždy pracujte iba s fóliou a papierom odporúčaných hrúbok.
  3. Dbajte na to, aby laminovacia fólia presahovala cez okraje papiera. Iba tak zabezpečíte plné zatavenie fólie po obvode okrajov.
  4. Fóliu do laminovačky nevkladajte zošikma, pod uhlom ani pokrčenú
  5. Laminovací prístroj používajte a udržiavajte podľa priloženého manuálu. Odmení sa vám spoľahlivým chodom a dlhou životnosťou.

Pozrite si ponuku laminovacích strojov a laminovacích fólií na Fixel.sk


Ďalšie články

Ako vplýva kancelárska práca na zdravie? | Fixel.sk

V istých oblastiach sa však môže i kancelárska práca negatívne podpísať na zdraví. Aké zmeny vykonať, aby práca v kancelárii nepredstavovala záťaž?

Zobraziť celý článok

Stres na pracovisku – ako proti nemu bojovať? | Fixel.sk

Stres na pracovisku má zásadný vplyv na produktivitu, zvládanie pracovných úloh aj kvalitu medziľudských vzťahov. Ako bojovať proti stresu na pracovisku?

Zobraziť celý článok

Kancelárske potreby a ich pozitívny vplyv na podnikanie | Fixel.sk

Kancelárske potreby nie sú iba obyčajné nástroje na nevyhnutné úkony súvisiace s chodom kancelárie. Pozrite sa, ako pozitívne vplývajú na podnikanie.

Zobraziť celý článok

Laminovanie: Kedy a prečo sa oplatí používať laminátor? | Fixel.sk

Čo sa oplatí vedieť o laminácii? Ako prebieha tepelná laminácia a laminácia za studena? Pozrite si zaujímavosti o laminátoroch a vyberajte s prehľadom.

Zobraziť celý článok

Magnetické a flipchartové tabule: Čomu pri výbere venovať pozornosť? | Fixel.sk

Medzi nástroje, ktoré ponúkajú skvelý priestor na názornosť a prezentáciu nápadov patria tabule. Aké vlastnosti majú magnetické

Zobraziť celý článok

Praktické tipy, ako archivovať dokumenty | Fixel.sk

Je pre vás archivácia dokumentov v kancelárii malým postrachom? Pozrite si praktické tipy, ako archivovať dokumenty prehľadne, efektívne a bez stresu.

Zobraziť celý článok

Kancelárske potreby, ktoré urobia vašu prácu efektívnejšou | Fixel.sk

Viete o tom, že správny výber kancelárskych potrieb dokáže vašu prácu zefektívniť a zjednodušiť tak každodenné rutinné úlohy? Poďte sa spoločne s nami pozrieť na kancelárske potreby, ktoré by nemali chýbať vo vašej výbave.

Zobraziť celý článok

Ako vybaviť modernú kanceláriu? | Fixel.sk

Ak stojíte pred výzvou, ako vybaviť modernú kanceláriu, zohľadnite najmä jej funkčnosť a pohodlie. Poradíme, aké prvky by v kancelárii nemali chýbať.

Zobraziť celý článok

1 2