Ako vplýva kancelárska práca na zdravie? | Fixel.sk
06.10.2024
O kancelárskej práci sa hovorí ako fyzicky nenáročnej až pohodovej. Pôsobí totiž bezpečne a neevokuje dojem, že by ste si mohli ublížiť. V istých oblastiach sa však môže negatívne podpísať na zdraví. Na čo si dávať pozor a aké zmeny vykonať, aby pre vás práca v kancelárii nepredstavovala záťaž?
Nárast hmotnosti
Kombinácia dlhého sedenia a nedostatku fyzických aktivít môže viesť k postupnému nárastu hmotnosti, následkom čoho sa neskôr objavujú bolesti kĺbov či dochádza k zvyšovaniu hladiny cholesterolu. Proti zníženému energetickému výdaju bojujte pohybom a vyhľadávaním pohybových aktivít aj v situáciách, ktoré ste si doteraz zjednodušovali. Zaparkujte kúsok ďalej od práce, vymeňte výťah za schody, posielanie e-mailov kolegyni nahraďte priamou návštevou u nej v kancelárii. Počas dlhšieho sedenia si urobte krátke pauzy na rozhýbanie stuhnutých svalov.
Okrem štandardných kancelárskych stoličiek už existujú aj stoličky podporujúce tzv. aktívne sedenie, ktoré nútia udržovať v aktivite väčšiu skupinu svalov, čím ich priebežne posiľňujú, zmierňujú telesné napätie. Prispievajú i k zvýšeniu energetického výdaja, keďže vás nenechávajú v jednej strnulej polohe.
Bolesti pohybového aparátu
Pri sedavej kancelárskej práci sa často objavujú bolesti v spodnej časti chrbta a bolesti krčnej chrbtice. Nemaskujte ich dlhodobo voľnopredajnými gélmi alebo liekmi proti bolesti. Pátrajte po príčine a snažte sa ju čím skôr eliminovať.
Zvyčajne ide o nevhodný spôsob sedenia a nedostatočnú ergonómiu pracovného miesta. Rizikom je nesprávna výška a hĺbka sedenia, nedostatočná opora chrbta, zlá pozícia rúk či nevhodná vzdialenosť monitora. Všetky parametre (výška, hĺbka, umiestnenie vybavenia) by ste mali zohľadniť individuálne na základe svojich potrieb a fyzických parametrov.
Únava očí
Práca s počítačom patrí neodmysliteľne k mnohým kancelárskym profesiám. Pracovníci, ktorí sa hodiny pozerajú na obrazovku počítača, môžu pociťovať únavu očí, ktorá potom vedie k bolestiam hlavy, únave a pocitu pálenia až rezania v očiach. Je známe, že ľudia sledujúci digitálne zariadenia majú tendenciu menej žmurkať, čo vedie k nedostatočnému zvlhčovaniu očí.
Ako tomu predísť? Jedným z prvých krokov by malo byť optimálne nastavenie jasu a farebnosti displeja. Monitor umiestnite tak, aby ste znížili odlesky z blízkeho okna alebo presklených stien. Kontrolujte, či pravidelne žmurkáte a robte si prestávky, pri ktorých sa budete zaostrovať na rôzne vzdialené predmety v kancelárii. Pridajte do kancelárie živé rastliny, farebné šanóny alebo dekorácie, aby ste mali vo svojom okolí pre oči pútavé prvky.
Tŕpnutie ruky
Začína to nenápadným trpnutím zápästia, končí neschopnosťou udržať v ruke pero alebo počítačovú myš. Ak sa u vás opakujú problémy s bolestivosťou a necitlivosťou zápästia a prstov, môže ísť o syndróm karpálneho tunela, ktorý je označovaný za chorobu z povolania a vzniká z dôvodu dlhodobého a jednostranného zaťaženia ruky. Najčastejšie sa týka dominantnej ruky, ktorou ovládate počítačovú myš.
Ako vylepšiť prostredie pracovného stola? V prvom rade pokladajte ruku na stôl v pohodlnej a neutrálnej polohe, v ktorej nebude neprirodzene ohnutá. Pod zápästie podložte ergonomickú podložku s gélovým vankúšikom. Ak to nejde s klasickou myšou, vyskúšajte ergonomickú vertikálnu myš. Problémy s rukou však samé od seba nevymiznú, iba sa dočasne zmiernia a už skoré príznaky si vyžadujú pomoc od odborníka.
Stres a úzkosť
Ani práca v kancelárii neznamená, že sa vyhnete stresu. Jeho spúšťače majú rozmanité podoby. Niekedy je to nadmerné pracovné zaťaženie, inokedy konflikty s kolegami a nadriadenými, no zdrojom stresu býva aj samotné prostredie – a to najmä faktory ako zvýšený hluk, zlá kvalita ovzdušia, nevhodné teploty či nedostatočne vybavené pracovisko.
Ak tieto nedostatky vnímate a viete, že vám spôsobujú nepríjemné pocity a zbytočnú záťaž, snažte sa ich čím odkomunikovať s ostatnými a hľadať riešenia. Koniec koncov, je úlohou šéfa vytvoriť vám podnetné prostredie, v ktorom budete produktívni, výkonní a spokojní.
Kancelárska práca nie je strašiakom
Aby sme nezostali len pri negatívach, s prácou v kancelárii sa spája mnoho pozitív. Je to práca s pravidelným režimom, ktorá podporuje socializáciu. Jedným z benefitov býva aj možnosť kariérneho rozvoja a rastu. Na kvalitne vybavenom pracovisku máte prístup k ergonomickému kancelárskemu nábytku, výkonným počítačom, profesionálnym tlačiarenským a skenovacím zariadeniam a špecializovanému softvéru. Práve to sú prednosti, ktoré uľahčujú zvládanie každodenných úloh...
Vieme, že práca v kancelárii prichádza s rôznymi výzvami. Pozrite si naše tipy na kancelárske potreby, ktoré urobia vašu prácu efektívnejšou a navštívte náš e-shop Fixel.sk, kde nájdete široký výber praktických kancelárskych potrieb a vybavenia.